fbpx

Nowa Lewica

image_intro_alt

J. Szopiński wyjaśnia: Jak to z respiratorami było/jest?

Pięcioro posłów, w tym Jan Szopiński dociekali w swojej interpelacji, co dzieje się po roku prawie od złożenia zamówienia i aktu zakupu przez Ministerstwo Zdrowia respiratorów ratujących życie chorych w czasie  pandemii koronawirusa Covid-19. Posłowie pytają o szkody, jakie poniósł Skarb Państwa w związku z niezrealizowaniem zamówienia, za które zapłacono 89 mln euro przed dostarczeniem urządzeń niewiarygodnej firmie. Jak wynika z odpowiedzi ministerstwa, do odzyskania przez Skarb Państwa pozostało jeszcze ponad 11 mln euro!

 

Treść interpelacji nr 25112:

„ (…) 14 kwietnia 2020 roku Ministerstwo Zdrowia podpisało umowę ze spółką E&K z Lublina, na zakup 1241 respiratorów za kwotę 45 mln euro, czyli za około 200 mln złotych, pomimo tego, że firma nie miała doświadczenia w dostawach respiratorów i sprzętu medycznego, a jednocześnie była mało wiarygodna, bo jej prezes został umieszczony przez ONZ na czarnej liście za dostawy do krajów objętych embargiem.  

Stawki za ww. respiratory były kilkukrotnie wyższe od rynkowych.

Minister Zdrowia nie sprawdził przed podpisaniem umowy czy firma E&K posiada faktyczne zdolności do realizacji dostawy, ale błyskawicznie przelał na jej konto zaliczkowo całe wynagrodzenie.  Jak informują media – partner handlowy Ministra Zdrowia nie wywiązał się z umowy, a Ministerstwo Zdrowia dopiero pod licznymi naciskami parlamentarzystów i opinii publicznej, z dużym opóźnieniem, podjęło czynności prawne wobec firmy E&K w celu uzyskania zwrotu wielomilionowego długu wobec Skarbu Państwa.

W związku z powyższym, uprzejmie proszę Pana Ministra o udzielenie odpowiedzi na następujące pytania:

1) ​Ile łącznie, do dnia dzisiejszego, respiratorów zostało dostarczonych do odbiorcy?

2) ​Ile respiratorów, w rozbiciu na modele, oraz w jakich cenach dotarło do odbiorcy?

3)​ Ile z nich jest w 100% kompletnych i zdatnych do natychmiastowego użytku? Czy wszystkie z wymienionych posiadają konieczne certyfikaty?

4) ​Ile z respiratorów pochodzących z tego kontraktu zostało przekazanych jednostkom służby zdrowia?

5) ​Ile z respiratorów pochodzących z tego kontraktu do dnia dzisiejszego zostało reklamowanych przez placówki, do których dotarły, ze względu na niesprawność, niekompletność lub brak wszystkich wymaganych certyfikatów?

6)​ Czy obecny właściciel wspomnianych respiratorów otrzymał świadczenie gwarancyjne od producenta sprzętu i czy wszystkie niesprawne respiratory zostały naprawione lub wymienione oraz, czy wszystkie powróciły na miejsce ich użytkowania?

7) ​Ile pieniędzy z podstawowej kwoty wpłaconej dostawcy w formie zaliczki pozostaje na dzień dzisiejszy nierozliczone?

8)​ Jaka jest na dzień dzisiejszy naliczona kara za niewywiązanie się z kontraktu oraz jaka jest wysokość odsetek karnych związana z brakiem zwrotu przedpłaty?”.

***

Odpowiedź sekretarza stanu w Ministerstwie Zdrowia Waldemara Kraski z 31 grudnia 2021 r.:

(…) W odpowiedzi na zapytanie nr 25112 Pana Posła Jana Szopińskiego, Rafała Adamczyka, Pawła Krutula, Marka Rutki i Wiesława Szczepańskiego w sprawie szkód poniesionych przez Skarb Państwa w związku z udzieleniem zamówienia na respiratory – uprzejmie proszę o przyjęcie następujących informacji.

Ministerstwo Zdrowia dokonało zakupu respiratorów na podstawie umowy z E&K Sp. z o.o. w stanie wyższej konieczności wynikającej z sytuacji epidemicznej.

Przyjęta przez Ministerstwo Zdrowia oferta E&K zakładała dostawę 1 241 sztuk respiratorów.

Na podstawie postanowień umowy ramowej E&K Sp. z o.o. dostarczyła łącznie 200 szt. respiratorów:

1) 50 szt. Draeger Savina 300 (45.000 EUR);

2) 150 szt. MTV 1000 (44.700 EUR).

W związku z nieterminową realizacją kontraktu na dostawę respiratorów przez firmę E&K Sp. z o.o. Ministerstwo Zdrowia odstąpiło od umowy oraz podjęło stosowne kroki prawne.

Wszystkie dostarczone przez E&K respiratory zostały wydane do odbiorców przez Rządową Agencję Rezerw Strategicznych, zgodnie z wnioskami organów uprawnionych do występowania o udostępnienie rezerw strategicznych.

Urządzenia były kompletne, w pełni zdatne do wykorzystania na potrzeby leczenia pacjentów. Należy zaznaczyć, że Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych, w razie potrzeby, podejmuje niezbędne działania w celu zabezpieczenia świadczeń gwarancyjnych dla sprzętów wydawanych z rezerw strategicznych

Zgodnie z ewidencją księgową MZ należności od firmy E&K Sp. z o.o. wynoszą:

- kwota należności głównej pozostała do spłaty 7.033.623,32 EUR,

- odsetki od kwoty głównej na 30.09.2021 r. (naliczane w ewidencji księgowej kwartalnie) 184.100,22 EUR,

- wysokość kar umownych 3.641.140,00 EUR,

- odsetki od kar umownych na 30.09.2021 r. (naliczane w ewidencji księgowej kwartalnie) 251.291,17 EUR.

Opr. nim, 6 stycznia 2022 r.

Newsletter

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!
W związku z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 2016/679 o ochronie danych, wyrażam zgodę na gromadzenie, przetwarzanie oraz wykorzystywanie przez Nową Lewicę przekazanych przeze mnie danych osobowych w celach informacyjnych i promocyjnych związanych z działalnością Nowej Lewicy w celach administracyjnych na użytek newslettera, w szczególności wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną newslettera oraz informacji o przedsięwzięciach organizowanych lub współorganizowanych przez Nową Lewicę, a także informacji o bieżących wydarzeniach politycznych. Czytaj dalej...
Polityka prywatności | Polityka cookies © 2021 Nowa Lewica. Projekt i wykonanie: Hedea.pl

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Rozumiem