fbpx

Nowa Lewica

image_intro_alt

Poseł K. Gawkowski wspiera wniosek Bydgoszczy o dofinansowanie z PIS

Program Inwestycji Strategicznych (PIS) jest sztandarowym projektem rządu w ramach funduszu przeciwdziałania skutkom Covid–19. Dofinansowanie dla samorządów na ważne projekty inwestycyjne rozdysponowano już w pierwszym naborze wniosków (w październiku ub.r.) na wartość 23 mld. zł. Bydgoszcz wówczas dostała tylko 35 mln zł, tj. ok. 100 zł na mieszkańca. Odrzucono m.in. wniosek o pieniądze na zakup 46 sztuk nowoczesnego taboru tramwajowego, co ograniczyłoby w mieście emisję spalin i wsparło produkcję bydgoskiej PESY.

Interpelację z protestem w tej sprawie złożył w listopadzie ub.r. poseł Jan Szopiński. Odpowiedział na nią Jarosław Wenderlich  podsekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, informując, że Bydgoszcz otrzymała i tak dofinansowanie większe niż np. stolica (ok. 80 zł na mieszkańca) i ma szansę ubiegać się o środki finansowe na odrzucone wnioski w drugim naborze zaplanowanym na grudzień 2021 r..

Czytaj więcej TUTAJ

31 grudnia 2021 r. ws. drugiego naboru wniosków, prezydent miasta Rafał Bruski przesłał swoje uwagi, oczekując zmiany kryteriów rozpatrywania wniosków samorządów, uznając, że są niekorzystne dla takich miast jak Bydgoszcz (ósme pod względem wielkości miasto w Polsce).

Uwagi prezydenta Bydgoszczy wsparł poseł Krzysztof Gawkowski, pisząc do premiera stosowny list z interpelacją. Jest to istotne o tyle, że właśnie premier Mateusz Morawiecki stanie na czele osób decydujących o przyznaniu finansowania wniosków samorzadów. Przypomnijmy, że w pierwszym naborze (w październiku ub.r.) samorządy złożyły aż 8 tysięcy wniosków na wartość ok. 93 mld zł. Pozytywnie rozpatrzono polowę z nich na kwotę 23 mld. zł, a pieniądze te trafiły do 97 proc.samorządów. Obecnie rozdysponowana zostanie podobna kwota.

Zadowolenie z interpelacji posła Gawkowskiego wyrazili dziś obaj współprzewodniczący Rady Miejskiej Nowej Lewicy w Bydgoszczy – Mirosław Kozłowicz i Michał Wysocki.

Teraz pozostaje czekać na rozstrzygnięcie w Warszawie.

Oto treść pisma posła Krzysztofa Gawkowskiego:

gawkowski interpelacja Bydg.2

Opr. nim, 13 stycznia 2022 r.

Newsletter

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!
W związku z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 2016/679 o ochronie danych, wyrażam zgodę na gromadzenie, przetwarzanie oraz wykorzystywanie przez Nową Lewicę przekazanych przeze mnie danych osobowych w celach informacyjnych i promocyjnych związanych z działalnością Nowej Lewicy w celach administracyjnych na użytek newslettera, w szczególności wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną newslettera oraz informacji o przedsięwzięciach organizowanych lub współorganizowanych przez Nową Lewicę, a także informacji o bieżących wydarzeniach politycznych. Czytaj dalej...
Polityka prywatności | Polityka cookies © 2021 Nowa Lewica. Projekt i wykonanie: Hedea.pl

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Rozumiem