Nie jest zamiarem w ministerstwie szukanie rewolucyjnych zmian. Jest w ministerstwie potrzeba myślenia o ewolucyjnych zmianach, które mają doprowadzić do tego, żeby Polska była liderem cyfrowych przemian w Europie i żeby mogła się chwalić cyfryzacją w obszarze cywilnym i wojskowym.
Jednym z pierwszych elementów budowania tej tożsamości cyfrowej w Europie, budowania liderskiego miejsca w obszarze cyfryzacji w Europie, będzie przygotowanie strategii rozwoju cyfrowego państwa.
Kolejnym zadaniem, jakie stoi przed ministerstwem, jest uzyskanie międzyresortowej interoperacyjności, która będzie dotyczyć ochrony zdrowia, edukacji, polityki społecznej, spraw zwianych z klimatem, środowiskiem, wojskiem, czy administracja.
Powinniśmy pamiętać o tym, że dostęp do internetu w XXI w. powinien być standardem, w którym mamy wysoką dostępność, szybkość. Światłowód powinien być dostępny dla wszystkich obywateli. Zlikwidujemy białe plany na mapie Polski.
Przed nami rozważania jak powinien ostatecznie wyglądać kształt Krajowego Systemu Cyberbezpieczeństwa. Na pewno będziemy chcieli w 2024 roku - od konsultacji rozpoczynając, później skupiając się na pracach międzyresortowych - zamknąć nowelizację KSC tak, aby w 2024 roku z nową perspektywą w przyszłości zostało przyjęte. To odpowiedzialność za każdego Polaka, obszary instytucji publicznych, biznesu bardzo ważne
W przyszłym tygodniu zorganizuję spotkanie z organizacjami społecznymi, które zajmują się tematem cyfryzacji. Dialog między resortem a organizacjami pozarządowymi jest dla mnie istotny.
Najwięksi mają poczekać, bo są najwięksi. Doktryna Big Techów dla mnie polega na tym, że mają prawo do swojego głosu, ale mają poczekać, bo to oni obsługują obywateli i obywatelki. To w głowach ludzi odbywa się poczucie tego, co powinno być ideą cyfrowej Polski.
Krzysztof Gawkowski, wicepremier i minister cyfryzacji
Ministerstwo Cyfryzacji, 14 grudnia 2023 r.